Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıldönümü üniversitemizde muhteşem bir şenlikle kutlandı. Etkinlikler kapsamında ilk olarak Spor Bilimleri Fakültesi önünden tören alanına Cumhuriyet yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşe Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Öksüz, Prof. Dr. Derya Güroy, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rabia Hacıhaasanoğlu Aşılar ile Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı öğrenci toplulukları katıldı.

Yürüyüşe katılanlar ellerinde bayraklarla, marşlar söyleyerek tören alanına ulaştılar. Tören alanına meşaleler yakarak, coşkuyla giriş yapan kalabalık hep bir ağızdan 10. Yıl Marşı’nı okudu.

Rektör Prof. Dr. Suat Cebeci: Cumhuriyetin Sorumluluğu Omuzlarımızdadır

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen Rektör Prof. Dr. Suat Cebeci: ‘Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yıldönümü kutlu olsun’ diyerek sözlerine başladı. Prof. Dr. Suat Cebeci, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve cumhuriyetin kuruluşunda emeği geçen tüm askeri, siyasi, akademik ve bürokratik kadrolara minnettar olduklarını ifade etti. Prof. Dr. Cebeci, bu devleti kuranlardan bu emaneti devralmış olmanın hem mutluğunu hem de sorumluğunu üzerimizde taşımakta olduğumuza vurgu yaptı.  “Büyük bir imparatorluğun ardından küllerinden yeniden doğan yepyeni dipdiri bir Cumhuriyet ortaya çıkaranlar çok büyük işler başarmışlardır” diyen Prof. Dr. Cebeci: “Bizlere emanet edilen Cumhuriyet’i dünyada hak ettiği yere taşımak da o derece önemli bir başarıdır ve bu da bizlerin ve siz gençlerin başarısı olacaktır” ifadelerini kullandı. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıldönümü kapsamında özel bir şenlik düzenleyen tek üniversite olmanın onurunu öğrencilerle birlikte yaşadıklarını da ifade eden Prof. Dr. Cebeci, şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen yetkililere ve öğrenci topluluklarına teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Suat Cebeci’nin konuşmasının ardından Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri Yalova Üniversitesi Müzik Topluluğu’nun öncülüğünde sahne alan müzik gruplarının konserleriyle, şarkılar, türküler ve marşlar eşliğinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti. Verilen konserlerin arından Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş Yıldönümü kutlama etkinlikleri sona erdi.