Yalova Üniversitesinin sanayi ile işbirliği kapsamında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek üzere, 7 Kasım 2018 tarihinde Yalova Üniversitesi Rektörlüğü, Altınova Belediye Başkanlığı ve TERSAN Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında yapılan protokol ile istihdam güvenceli Altınova Meslek Yüksekokulumuz kurulmuştur.

Türkiye, gemi ve yat imalat sanayiinde, deniz arama-kurtarma çalışmalarında, dalış turizminde ve bilimsel araştırmalarda çalışabilecek yetenek ve donanıma sahip uzmanlaşmış teknik dalgıçlar ilgili sektörler için önem arz etmektedir. Ülkemizde gemilerin yapımının sağlandığı tersaneleri sayısı son 14 yılda iki katına çıkmıştır. Yalova Altınova ve İstanbul Tuzla tersaneler bölgesinde her yıl yaklaşık olarak toplamda 250 adet yeni gemi denize indirilmektedir. Yalova, Altınova ilçemizde gemi ve yat üretimi sektöründe yaklaşık 15.000 kişi istihdam edilmektedir. Ülkemizin toplam gemi ve yat ihracatı içerisinde Yalova’nın payı, 2017 yılında %25,6 olarak gerçekleşmiştir.  Özellikle karada ve su altında gemi inşaatı ve bakımı, kaynak ve kesme işleriyle ile ilgili özel uzmanlık gerektirmekte olup, bu alanda sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak, ulusal ve uluslararası nitelikte bilimsel araştırmalar gerçekleştirmek ve ülkemizin yükseköğretim bilimine katkı sunmak en önemli hedeflerimizdir.

Altınova Meslek Yüksekokulu, güçlü akademik kadrosu ve uygulama olanaklarıyla ülkemizin denizcilik sektörüne katkıda bulunacak siz değerli öğrencilerimizi yetiştirmek üzere beklemektedir.

Sizleri Altınova Meslek Yüksekokulu çatısı altında görmekten büyük onur ve mutluluk duyarız.

Etiket: Yüksekokul Müdürü